Kaardilt vaadates on teed kõik ühetaolised. Viivad sind ühest kohast teise. Alpi teed aga ei ole nagu Riia maantee või Narva maantee. Järsud tõusud, kitsad kurvid, tihe liiklus, piirdeteta mägiteed, uhked vaated. Vallutasime mägiteid eelkõige neljal rattal, mitte mägisaabastes. Aga elamusi saime vaatamata sellele. Nimelt aastaid tagasi, kui seda teed sõitsime, oli kõik ümbrus mattunud paksu udu sisse ja nägime vaid mõnda meetrit teed otse auto ees.
Stelvio passi kõige kõrgemale ulatuval teelõigul panime siiski matkamise jalatsid jalga ja tõusime jalgsi veel natuke kõrgemale. Nii 2800 m peale.
Ja siis märkasime ka teist lindu. Ja need tohutud kotkad lendasid otse üle meie peade, suured volaskid, täismehe mõõtu. Autos hakkasin asja lähemalt uurima ning selgus, et tegemist habekotkaga. Habekotkas on üks Euroopa suurimaid röövlinde – tema tiivaulatus võib ulatuda peaaegu kolme meetrini. Kunagi oli liik Alpides peaaegu välja surnud, kuid tänu aastakümneid kestnud taasasustamisprogrammile võib neid nüüd taas mägede kohal liuglemas näha. Aga suures plaanis on see ikkagi hea õnn ja soodne juhus neid nõnda kohata. Uhke ja eriline tunne igatahes.
Eriline tunne oli muidugi ka keset juunikuud ehitada lumememme ja siis jätta ta sinna mägedesse vaadet nautima. Küllap üsna lühikeseks ajaks, kuid siiski. Tehtud. Ja kui lund juba mägedes on, siis miks mitte teha ka paljastest lumemeestest pilte? Kummalisel kombel nad alati satuvad mu pildile, nii kui kuskil mägedes lund on märgata. Hea õnn või korduv juhus? Või lihtsalt veidrad traditsioonid.
Mida veel siis mägiteedel märkasime? Aukartust ja samal ajal kõhedust tekitavad vaated. Teed on tõesti käänulised, kitsad. Olgugi et suurepäraste vaadetega. Aga vaateid varjutavad jätkuvalt hullud motikamehed, kes suures plaanis ei hooli ei enda ega teiste eludest. Nad peavad igal juhul olema esimesed, olgu ummik, kurv või ohtlik möödasõit. Statistika väidab, et igal aastal saab Alpi mägiteedel hukka 150-200 mootorratturit. Ehk siis - ma ei liialda kui ütlen, et mäed on neile vist pähe hakanud.
Tänud kõikidele taevastele jõududele, kes meid alati hoiavad! Sest ka sel korral jõudsime ühes tükis ja rõõmsatena kohale. Kuhu? Eks ikka Garda järve äärde. Ei saa meid siit miski ega keski eemal hoida. Meie suur suur armastus 🩵
Kuidas Garda järv meid vastu on võtnud, kuidas elu telklas läheb, sellest järgmine kord! Ilm on super ja elu siinmail võrratu! Lähen haaran nüüd päevast kinni! Suplused ja seiklused ootavad :)